על פולי קפה ושיטות העיבוד שלהם

Date

קפה הינו המשקה הנצרך ביותר בעולם אחרי המים. משקה זה שותים לרוב, כמה פעמים ביום אם כקפה נמס, טחון או אספרסו. במקור, קפה מכינים באמצעות פולי קפה, כאשר הנפוצים בהם הינם: ערביקה ורובוסטה. אין למעשה דרך מסוימת לבחור את סוג הקפה או הפולים השונים הקיימים בשוק, היות וכל אחד מעדיף את הזן הטעים לו ביותר.אנשים אוהבים לשלב כמה סוגים של פולים עד שהם מגיעים לטעם הרצוי להם. הקפה הטוב ניחן בארומה הריחנית שלו  כך שממש  כשם שאנו בוחרים בושם שאהוב לנו, כך הארומה של הקפה עשויה לדבר אלינו בסוגים השונים של הפולים לאחר קליתם כמובן.

עיבוד פולי קפה מתחיל בהפרדת הפולים מהשכבות שעוטפות אותם. הפרדה זו, נעשית בתהליך יבש או רטוב, כאשר לכל אחד מהם, קיימים חסרונות ויתרונות כגון: עיבוד  יבש, כאשר הפולים מופרדים מהפרי באמצעות ייבוש, אשר לאחריו מעבירים את הפולים למכונה אשר מפצחת אותם ומפרידה אותם מהפרי. שיטה זו, הינה הפשוטה ביותר מהעיבוד הרטוב ולכן היא אף זולה יותר. בעיבוד היבש של הפולים, כל ההליך אורך כמה שבועות אך יש לציין, כי איכות הפולים תהיה נמוכה יותר מאשר שיטת העיבוד הרטוב.

עיבוד רטוב של פולי הקפה

בשיטת העיבוד הרטוב של פולי קפה כל שבשיטה זו, מסירים את חלקי הפרי באמצעות מכלי מים גדולים. השלב השני הינו, ייבוש הפולים ולאחר מכן, מעבירים אותם בגלילים בכדי להסיר מהם את הקליפה החיצונית מה שישאיר רק את הפולים ללא מעטה. תהליך זה, חוסך זמן של עבודה, אך הוא יקר יותר מהתהליך היבש, אך העיבוד הרטוב, נחשב כאיכותי יותר.

צריכת הקפה באופנים שונים

בישראל, נמכרים יותר מ-30,000 טון של קפה בשנה, כאשר צריכת הקפה לנפש הינה 4 ק"ג בשנה, מה שהופך אותה לצרכנית לא קטנה. התחרות בשוק על פולי קפה היא רבה וישנם סוגים רבים ומגוונים של פולים אלה. את הקפה, אנו צורכים ועושים בו שימוש אם בצנצנות והכנה פשוטה של קפה באמצעות מים רותחים מקומקום או אם במכונות הקפה האיכותיות והקפסולות שמהם אנו מכינים לנו כוס קפה איכותי, מעורר וארומאטי.

More
articles