מה ההבדל בין ריפלוקס וצרבת

Date

לאחר יום ארוך בעבודה שלא הצלחתם להכניס כלום לפה בגלל ישיבות ועומס במשרד, הגעתם הביתה מורעבים והכנתם לעצמכם ארוחה עשירה ומפנקת כפיצוי תזונתי אך גם רגשי. כמה דקות לאחר הארוחה התחלתם לחוש לא טוב, מעין לחץ שורף בגרון והרגשה שהאוכל "עומד לכם בגרון".

הסיבה לכך היא ככל הנראה בגלל העומס שנוצר על הקיבה בגלל האוכל, לאחר שעות רבות ללא תזונה נאותה הקיבה כמו מאותת על כך, והכמות הגדולה של האוכל שאכלתם בבת אחת מקשה על פעולת העיכול הטבעית. כדאי לדעת כי התחושה הלא נעימה היא ככל הנראה צרבת לא נעימה, שיכולה לחלוף בקלות באופן טבעי לאחר פרק זמן קצר או באמצעות טיפול תרופתי.

מתי עלולה להתפתח צרבת

צרבת מתפתחת כתוצאה מחומציות של הקיבה שמגיעה אל הוושט, ואותה חומציות מעניקה תחושה של שריפה לא נעימה והרגשת לחץ על אזור הגרון והחזה. הסיבות למעבר מיצי קיבה אל הוושט הן רבות, כאשר הסיבה הנפוצה ביותר היא כתוצאה מהשמנה או היריון.

משקל עודף יוצר לחץ עודף על כל מערכות הגוף, ובעיקר על חלל הבטן שבו מצויות מערכות כמו הקיבה והסרעפת. כאשר מיצי הקיבה מגיעים אל הוושט זה נגרם כתוצאה מבעיה בשריר הטבעתי שקיים בוושט, שתפקידו של שריר זה הוא לייצר מחסום בין חומציות הקיבה לוושט. היריון ומשקל עודף עלולים להרפות את חוזקו של שריר זה, וכך נגרמת תחושת הצרבת.

נוסף לצרבת, קיימת בעיה שכיחה נוספת המתרחשת כתוצאה ממעבר של מיצי קיבה אל הוושט. בעיה זו נקראת ריפלוקס.

מהו ריפלוקס וכיצד הוא שונה מצרבת

ריפלוקס מתרחש לרוב לאחר ארוחה, כאשר ההרגשה היא של שאריות מזון שעולים חזרה אל הגרון והרגשה של שריפה ולחץ באזור בית החזה והגרון. ההבדל בין ריפלוקס וצרבת הוא בהגדרה של כל אחד מן התופעות האלו.

למעשה ריפלוקס היא הפעולה שמתרחשת כאשר חומציות הקיבה מגיעה אל הוושט, ואילו הצרבת היא הסימפטום שנגרם כתוצאה מאותו ריפלוקס – שאז ההרגשה היא של כאב או שריפה בבית החזה ולעיתים גם בגרון.

More
articles