הרכבת ירקות / צמחים (Vegetables Grafting) – רקע על הטכניקה

תזונה נכונה

הרכבת צמחים אינה דבר חדש, ישנן עדויות מלפני אלפי שנים שבני האדם למדו לבצע הרכבה בצמחים. למי שלא מכיר, מדובר בתהליך של חיבור שני חלקי צמח ביחד במעין פעולת השתלה. כאשר הפעולה מצליחה רקמות שני החלקים מתחברות לכדי צמח חי אחד. מייד אעסוק במטרת ההרכבה והיתרונות של הרכבת ירקות אך לפני זה הרשו לי לדבר מעט על טכניקת ההרכבה.

הרכבת ירקות

הרכבה עושה שימוש בשני חלקי צמח, האחד הוא הבסיס המכונה כנה בשפה היותר מקצועית. זהו חלק הצמח עם השורשים באדמה. על הכנה מרכיבים את חלק הצמח הנקרא רוכב בתקווה שייקלט ויהפוך להיות חלק אינטגרלי של הכנה. לא תמיד זה מצליח אך ככל שישנה יותר קרבה בין המינים כך גוברים הסיכויים להצלחת ההרכבה. עכשיו כשהסברנו את השיטה, ניתן לדבר על היתרונות שבהרכבת ירקות ועצי פרי.

הרכבה ירקות, מה שמכונה באנגלית Grafting Vegetables, היא דבר מקובל מאוד בחקלאות מכיוון שהיא יוצרת צמחים עם יתרונות ותכונות חדשות. על ידי הרכבה של שני צמחים אנו משלבים בין התכונות ומשיגים צמחים משופרים. לדוגמה זן של ירקות משובח בטעם המורכב על צמח מהטבע בעל קרבה בוטנית. הזן המשובח אינו מצטיין בחוזק ועמידות ואילו זן הבר אינו מצטיין בטעם. ההרכבה יכולה לתת לנו את אותו הירק הטעים אך צמח בעל עמידות גבוהה יותר. ההרכבה מאפשרת השגת צמחים עמידים למחלות, השגת צמחים וזני ירקות בעלי עמידות למזיקים, התאמת זני הירקות לתנאי מזג אוויר קשים או אקלים באזור בעל מזג אוויר שונה (אקלום), התמודדות עם מליחות קרקע שונה ואפילו הגדלת היבול החקלאי. חברות בתחום החקלאות העוסקות בהרכבת ירקות ופירות מדווחות שתהליך ההרכבה מאפשר להן להפחית את השימוש בחומרי ההדברה ולספק לצרכן ירקות נקיים יותר . ההפחתה בחומרי ההדברה מושגת בזכות זה שהירקות חזקים יותר ועמידים יותר.

 

בעבר הרכבת ירקות נחשב לתחום של חקלאים בלבד ולא משהו בו מתעסק החקלאי החובב בגינה הביתית. אך מסתבר שהיום היתרונות של הרכבת ירקות הגיעו גם אל המגזר הביתי השואב מידע מהאינטרנט לגבי טכניקות שונות להרכבת ירקות. בין הירקות אותם מרכיבים בהצלחה ניתן להזכיר עגבניות, חצילים, תפוחי אדמה, פלפלים ועוד.

 

אביזרים ואקססוריז למטבח אוכל לאירועים הרזיה טיפוח הגוף כללי מזונות בריאים מסעדות ובתי קפה פעילות גופנית קורסים לבישול רפואה משלימה תזונה ובריאות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
רשלנות רפואית
רופאים ואנשי רפואה אחרים מטפלים בחולים רבים לאורך זמן, ולרוב, הטיפולים הינם מוצלחים. יחד עם זאת, יש...
קרא עוד »
דצמ 11, 2017
למה כדאי להשקיע בצילום אוכל מקצועי?
כל אחד שרוצה להביא לכדי גדילה משמעותית במכירות של האוכל במסעדה שלו יהיה חייב לשקול צילום מקצועי. ישנו...
קרא עוד »
אוק 26, 2016
מדוע חשוב לצרוך פירות במהלך החורף?
בחורף הרי זה ידוע כי החיידקים שבים לבקר בשיא כוחם עם כל מיני סוגים של חיידקים ווירוסים שרק מחכים אל...
קרא עוד »
דצמ 21, 2019