ניתוח כפתורים – פעולה כירורגית שאינה מחויבת המציאות לטיפול בדלקות אוזניים כרוניות

Date

ניתוח כפתורים הוא אותו ניתוח שהורים מספרים אלו לאלו שילדם עבר אחרי דלקות אוזניים חוזרות ונשנות שגרמו לילד ולכל בני הבית סיוט מתמשך. פתרון אלטרנטיבי מסקרן עשוי למנוע מכם את הכנסת הילדים לחדר הניתוח והחלפת הפעולה הכירורגית, בטיפול יעיל והרבה יותר נוח ליישום.

בחורף כולנו סובלים ממחלות העונה – צינון ושפעות, שמביאות איתן הרבה סבל ודאגות. כשאל הצינון המעיק מתלוות גם דלקות אוזניים, האופייניות במיוחד לילדים, הכאבים והבכי עלולים להוציא אותנו מדעתנו וגורמים לילד ייסורים גדולים. הפתרון הנפוץ לבעיה הוא ניתוח כפתורים אבל הוא אינו בהכרח הפתרון האולטימטיבי.

מערכת השמיעה שלנו היא מורכבת, והתופעה של הצטברות נוזלים באוזן התיכונה, שבגללה מתרחשות מרבית הדלקות באוזניים, היא בעיה שכיחה ומתסכלת במיוחד. אחת הסיבות לתסכול היא שאל התופעה הזו מתלווה מעין סתימה של האוזן שגורמת להפרעות בשמיעה, ואצל ילדים קטנים אף לעיכוב ובעיות בדיבור.

למה זה קורה ולמה משמש ניתוח כפתורים?

במקרים בהם התעלה אשר מחברת את האוזן התיכונה והלוע לא מתפקדת כראוי, נוצרת פגיעה באוורור של  חלל האוזן התיכונה. מצב זה יוצר תת-לחץ בחלל האוזן התיכונה, וזה גורם בין היתר לספיגת נוזלים והצטברותם באוזן מבלי שתהיה לגוף את היכולת לנקז אותם כראוי. בחלק מהמקרים הצטברות הנוזלים עלולה לייצר קריעה של עור התוף ובאחרים הם פשוט גורמים לכאבים ולתחושת אטימות באוזניים.doctor-563428_1280

ניתוח כפתורים נועד בכדי לאוורר את האוזן התיכונה ולמנוע הצטברות מחודשת של נוזלים. ניתוח כפתורים מבוצע בהרדמה מלאה ובמהלכו מחדיר הרופא לאוזן סכין, ואיתה הוא מחורר את עור התוף. אל תוך הנקב שנוצר יחדיר הרופא צינורית שנקראת כפתור – ועל שום כך שמו ניתוח כפתורים – וזה ישמש לאיוורור האוזן התיכונה שלמעשה עוקף את התעלה החסומה.

טיפול באיירפופר במקום ניתוח כפתורים

שלא כמו בניתוח כפתורים טיפול במכשיר בשם איירפופר מאפשר לוותר על ההתערבות הכירוגית ועל הפציעה של עור התוף. האיירפופר מזרים לחץ אוויר מבוקר דרך הנחיר אל תוך תעלת האוזן. אוויר זה פותח את החסימה שבתעלה, מאוורר את האוזן, משחרר את הוואקום שנוצר בתעלת האוזן, ומונע נוזלים חדשים.

כבר בטיפול הראשון באיירפופר, לרוב, חלה הטבה משמעותית במצב ובשמיעה שכן הודות לביטול הווקום יכול עור התוף לשוב למקומו ולפעול כתקונו.

לצורך החלמת האוזן והחזרתה לתקינותה נדרשים רק שני טיפולים באיירפופר ביום במשך שישה שבועות. לאחר הטיפול, חוזר המטופל אל הרופא לבדיקת אוזניים בכדי לבדוק שאכן הנוזלים התייבשו ושהאוזן התיכונה מאווררת. הרופא גם יבדוק אם השמיעה של המטופל חזרה למוטב.

יעילותו וחשיבותו של האיירפופר בייבוש הנוזלים גדולות מאוד ומאפשרות לטפל בילדים צעירים, שאצלם תעלת האוזן צרה במיוחד, לצורך הפסקת הדלקות הכרוניות והחזרת השמיעה, וזאת ללא ניתוח כפתורים מפחיד ולא הכרחי.

מאמר שעשוי לעניין אותך:
אפשר לרפא את הגוף בדרכים עדינות יותר

More
articles