נפיחות בבטן היא לא בהכרח השמנה

Date

אנשים לא מעטים מתבלבלים בין נפיחות בבטן להשמנה באזור הבטן, אך זה לא מונע מהם לוותר על מסיבת הבריכה הקרובה ולפצוח בדיאטה רצחנית. עם זאת, כעבור שבועיים או אפילו חודש, מתגלה הייאוש הגדול – כאשר ממשיכים לרדת במשקל אך לא מצליחים להוריד את הבטן הסוררת. משום כך, חשוב להבדיל בין השמנה בטנית לבית נפיחות בבטן.

 מהי השמנה בטנית

ההשמנה הבטנית היא הצטברות של שומנים באזור הבטן שעלולה להיגרם כתוצאה מאכילת מזונות בלתי בריאים (מאכלים מטוגנים, מזון מהיר, דברי מתיקה ועוד) ומחוסר פעילות גופנית. השמנה זו נחשבת למסוכנת, והיא עלולה להוביל למחלות כמו סוכרת, מחלות כלי דם, לחץ דם גבוה או סרטן המעי. על כן, מומלץ לנשים ולגברים לשמור על היקף בטן תקין: גברים – מתחת ל-102 סנטימטרים, נשים – מתחת ל-88 סנטימטרים.

אולי מדובר בבטן תחתונה נפוחה

אם הבטן שלכם גדלה לפתע ללא סיבה נראית לעין, ייתכן שאתם סובלים מנפיחות בבטן. הנפיחות עלולה להיגרם מסיבות רבות דוגמת רגישות למזון. מבלי שאתם יודעים זאת, אתם עלולים להיות רגישים יותר מאחרים לרכיבים כמו לקטוז או למזונות שעלולים לגרום לאי נעימויות בבטן דוגמת קטניות, משקאות מוגזים, מזונות מטוגנים וכדומה. אבל גם אם כך הדבר, אין זה אומר שאתם צריכים לסבול לבד. פנו לרופא המשפחה שלכם ובדקו את העניין.

חשוב לדעת לאכול נכון

נפיחות בבטן עלולה להיגרם גם מהרגלי אכילה בלתי נכונים, ולא רק בעקבות סוג המזון שאנו מכניסים לפה:

  • אתם אוכלים ארוחות גדולות – בין אם אתם אוכלים ארוחה דיאטטית או ארוחה דשנה, אתם עלולים למצוא את עצמכם סובלים מבטן נפוחה. העניין הוא שבמצב הזה אתם מעמיסים בעבודה את מערכת העיכול שלכם, והיא אינה מסוגלת להתמודד עם הלחץ.
  • אינכם מפזרים את הארוחות – ישנן דיאטות שבמהלכן נדרשים המטופלים לאכול אחרי השעה ארבע או שש בערב. העניין הוא שנוצר פער של מעל ל-15 שעות שבהם הקיבה אינה מקבלת מזון, דבר הגורם לנפיחות.
  • אתם שותים מהר והרבה – שתיית מים בריאה לגוף, אך שתייה מופרזת בלגימות גדולות עלולה לגרום לנפיחויות וכאבי בטן השתדלו להימנע מכך.

ראינו כי חשוב להבדיל בין השמנה לבטן נפוחה וכי קיימות סיבות רבות שעלולות להוביל לנפיחות. למען הסר ספק, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום.

More
articles