איך מטפלים בדורבן ברגל

Date

דורבן ברגל

אחת התופעות הכי פחות נעימות שאנחנו יכולים להתמודד איתן, היא דורבן ברגל. לא מדובר בתופעה שכיחה אך יש אנשים, בפרט ספורטאים או כאלה שעובדים בעומסים גבוהים, אשר מוצאים את עצמם מתמודדים עם בעיה זו לעיתים תכופות.

דורבן ברגל היא למעשה דלקת שמתרחשת ברקמת החיבור בכף הרגל, בחלק התחתון של העקב, מה שיכול לייצר כאבים בין אם בזמן פעולה ובין אם בזמן מנוחה. הרבה פעמים ספורטאים חווים את הכאבים, ברגע שהם מתחילים להתאמן הם נעלמים, אך אחרי שהם מסיימים את הפעילות הגופנית, הכאבים חוזרים. זה יכול להיות מאוד לא נעים ולהקשות עליהם. לכן הם צריכים לדעת כיצד לטפל בבעיה מבעוד מועד, על מנת שגם יוכלו לחזור לפעילות שגרתית וגם להימנע מכאבים, באופן כללי.

ברמת העיקרון, אנחנו יודעים שכאבים בדורבן נגרמים מסיבות שונות. הם נגרמים כתוצאה מפעילויות יתר, בין אם זה אומר עמידה, ריצה, הליכה או קפיצה ממושכת (לכן לא רק ספורטאים חווים את זה אלא גם מורים, עובדים במפעלים, מלצרים ועוד), השמנת יתר, נעילה של נעליים לא מתאימות, גיל וכן הרבה פעמים אנשים שמתחילים פעילות גופנית או משנים תוכניות אימון.

כיצד מטפלים בבעיה?

אפשר לחלק את הטיפול למספר חלקים. החלק הבסיסי הוא, להחליף נעליים, שכן הרבה פעמים הם הגורם להיווצרות הדלקת, וכן מנוחה לרגליים. חשוב להקפיד על כך, בוודאי אם עובדים בעומסים גבוהים. יש לתת לרגליים לנוח מעת לעת מכל פעילות.

לצד זה, יש פעולות אקטיביות שאנחנו יכולים לבצע על מנת להימנע מתחושת הכאב. למשל, שימוש בשקיות קרח, תרגילי חיזוק ומתיחות (תרגילים שצריכים להתבצע באופן שוטף על מנת לחזק את האזור ולמנוע פציעות), וכן שימוש במדרסים שמספקים אזור רך מתחת לעקב.

מעבר לכך, אנחנו יכולים להשתמש בתרופות, זריקות, ואלמנטים אחרים שיכולים להקל על תחושת הכאב ולעזור. היום גם רבים מהמטפלים מציעים שימוש בגלי הלם, אשר יכולים לעזור בחלק גדול מהמקרים. במקרים קיצוניים, יש צורך לבצע ניתוח.

לסיום חשוב לומר, האבחון חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מובילים בתחום.

More
articles