מהו קטרקט?

Date

קטרקט, משמעו התפתחות של עכירות בעדשת העין, שבאופן רגיל הינה שקופה.

הסיבה העיקרית להתפתחות הקטרקט הינה ההתקדמות בגיל. סיבות נוספות ופחות שכיחות כוללות חבלה בעין ,תרופות (כגון טיפול ממושך בסטרואידים), מחלות עיניות (כגון דלקות תוך עיניות) או קטרקט מולד .

בשלבים המוקדמים להתפתחות הקטרקט, הסימנים יכולים להיות קלים כגון שינוי במספר המשקפיים, ולפעמים אף מפתיעים לטובה, למשל ירידת הצורך בשימוש במשקפי קריאה. בהמשך יתלונן המטופל על קושי בהתאמת משקפיים, טשטוש והפרעת ראיה (לרבות פגיעה בחדות או איכות הראיה), סנוור או תלונות דומות נוספות.

הטיפול בקטרקט הינו אך ורק ניתוחי. במהלך הניתוח מבצעים שתי פעולות עיקריות:

  1. הסרת התוכן של העדשה העכורה, תוך שמירה על מעטפתה הטבעית.
  2. השתלת עדשה מלאכותית תוך עינית לתוך החלל של מעטפת העדשה הטבעית. עדשה זו תישאר בעין לצמיתות.eye-1173863__3401

בבדיקת עיניים שניתן לבצע  במרפאת העיניים אופטיקליניק ע"י ד"ר רנין שחאדה-משעור , רופאת עיניים מומחית ומנתחת, ניתן לאבחן קטרקט ולהמליץ על הצורך בניתוח , כמו כן להמליץ על סוג העדשה התוך עינית בהתאם למצבו של  המטופל וצרכיו.על סוגי העדשות הללו נמנות גם העדשות המתקדמות כולל העדשות הטוריות, אשר בנוסף לקוצר ראיה או רוחק ראיה שעדשות רגילות מתקנות, מתקנות גם אסטיגמציה (צילינדר) ובכך הן מבטלות את הצורך במשקפיים לרחוק במטופלים שסובלים מכך,

והעדשות המולטי-פוקליות (כלומר "רב מוקדיות"), אשר מספקות יכולת ראייה הן לרחוק והן לקרוב ובכך מפחיתות גם את התלות במשקפי קריאה לאחר הניתוח.

More
articles