כל מה שכדאי לדעת על טורטיקוליס

טורטיקוליס

טורטיקוליס הינה מצב רפואי שמוכר אצל תינוקות. מצב זה כולל אה סימטריה צווארית הנגרמת מסיבות שונות. אבל מהו טורטיקוליס, מהן הסיבות להיווצרותו, וכיצד ניתן לטפל בבעיה זאת? התשובות בהמשך.

מהו טורטיקוליס

טורטיקוליס היא פיתול צווארי בו צוואר התינוק נוטה לצד אחד ובעל סיבוב לצד האחר – דבר הנמשך בצוואר התינוק בצורה עקבית. את הטורטיקוליס מאפיינים שני מצבים עיקריים – האחד שהראש פונה ימינה (מצב זה נקרא טורטיקוליס ימיני) והשני שהראש מוטה לשמאל (מצב זה נקרא טורטיקוליס שמאלי).

כל מה שכדאי לדעת על טורטיקוליס

כיצד נראה טורטיקוליס?

מצב זה נראה אצל התינוק כאשר אוזן אחת קרובה יותר לכתף מאשר האוזן השנייה, וראשו נוטה הצידה. בנוסף, סיבוב הצוואר יוצר תחושה משל סנטרו של התינוק פונה אל כתף אחת בצורה קבועה. מצב זה מופיע בדרגות שונות אצת תינוקות, ולכן ישנו טורטיקוליס המדורג בדרגות חומרה משתנות.

מהן הסיבות להיווצרות טורטיקוליס?

טורטיקוליס היא מצב בו נוצר שריר לקוי בגוף התינוק. שריר זה הינו השריר המחבר בין עצם הבריח, החזה והגולגולת. האסימטריה קיימת בשרירים, אך עם זאת ישנם מקרים של אסימטריה נוספת שנוצרת עקב הופעת ה טורטיקוליס.

בכל הנוגע לגורמים, קיימים מספר גורמים מרכזיים שעלולים לגרום לתופעה זאת:

  • תנוחת התינוק ברחם – במקרים בהם התינוק נמצא בצורה לא נוחה ברחם, יכול להיווצר מצב של טורטיקוליס. מצב זה נגרם לעיתים בעת תינוק נוסף הרחם.
  • טראומה בעת הלידה – לידת ואקום, עיכוב התינוק בתעלת הלידה ולידה מסובכת, עלולים להיות גורמים להופעת טורטיקוליס אצל הילוד. הטורטיקוליס נוצר עקב טראומה בצוואר התינוק.
  • טיפול לקוי בתינוק – טיפול שאינו סימטרי בתינוק שנוצר עקב מהלכים פייזים של התינוק או של ההורים יכול להוביל ל טורטיקוליס.
  • בעיה אורתופדית – גם בעיות אורתופדיות כגון: בעיות במבנההחוליות עלולות להוביל לטורטיקוליס.
  • קשיים בראייה או בשמיעה.

כיצד מטפלים בתופעה?

טיפול ב טורטיקוליס נעשה באמצעות טיפול פיזיותרפיה והדרכת הורים טובה. טיפול נכון יכול להוביל להבראה מוחלטת וללא סימנים. אם לא מטפלים נכון ובאופן מקצועי בתופעה, יכול הטורטיקוליס להחמיר ואף לתת את אותיותיו בהתפתחויות בריאותיות אחרות. לכן חשוב להקפיד לבצע אבחנה של טורטיקוליס אצל רופא ילדים, ולגשת מוקדם ככל שאפשר לטיפול הפיזיותרפיה והדרכה.

אביזרים ואקססוריז למטבח אוכל לאירועים הרזיה טיפוח הגוף כללי מזונות בריאים מסעדות ובתי קפה פעילות גופנית קורסים לבישול רפואה משלימה תזונה ובריאות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 מוצרים שחובה בכל מטבח
כיום ניתן למצוא לא מעט גאדג׳טים או מוצרים שונים בעבור המטבח הביתי. בין אם מדובר על קולפן מיוחד ובין אם...
קרא עוד »
יונ 22, 2017
ניהול מועדון לקוחות למסעדות – מי עושה זאת?
מועדוני לקוחות הם חלק משיטת שיווק שצוברת תאוצה בשנים האחרונות, תוך שבאמצעות מועדוני לקוחות ניתן...
קרא עוד »
ינו 24, 2018
נטורל אנד דלישס אוכל ברמת אולטרה פרימיום
פעם כשהיינו ניגשים אל חנות חיות לקנות מזון לכלבים או חתולים, אז היינו מוצאים 2-3 סוגים של מזונות, בדרך...
קרא עוד »
ינו 02, 2020